Що потрібно знати

Якщо бажання дитини у спорі щодо місця її проживання суперечить інтересам самої дитини

Законодавством закріплено основоположний принцип – забезпечення найкращих інтересів дитини, якого необхідно дотримуватися, зокрема при вирішенні питань про місце проживання дитини.

Місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків; якщо дитина досягла 10 років – за спільною згодою батьків та самої дитини. Місце проживання дитини, яка досягла 14 років, визначається самою дитиною.

Однак бувають випадки, коли бажання дитини проживати з одним із батьків суперечить її інтересам. Наприклад, коли той із батьків, з ким бажає проживати дитина, вчинив домашнє насильство, зловживає алкогольними напоями, вживає наркотичні речовини, веде такий спосіб життя, який може нашкодити здоров’ю та гармонійному розвитку дитини тощо.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Окремо до уваги:

Якщо згоди щодо місця проживання дитини між батьками не досягнуто, або бажання дитини, яка досягла 14 років, проживати з одним із батьків суперечить її інтересам, спір між батьками вирішують органи опіки та піклування або суд.

Зацікавлена особа має звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання чи перебування дитини з відповідною заявою і долучити до неї необхідні документи. Крім того, працівник служби у справах дітей проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, залучає працівників соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи для забезпечення проведення оцінки потреб сім’ї з метою встановлення спроможності матері чи батька виконувати обов’язки з виховання дитини та догляду за нею.

В разі достатності доказів та задля забезпечення інтересів дитини орган опіки та піклування зможе відступити від бажання дитини при визначенні місця її проживання.

У випадку незгоди з рішенням органу опіки та піклування зацікавлена особа має право звернутися до суду за його оскарженням.

інші випадки з практики