Покрокова інструкція оформлення права власності

Земля для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га.

У відповідь на численні звернення громадян з питання оформлення права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, пропоную короткий покроковий екскурс про механізми оформлення права власності на земельну ділянку.

Люди скаржаться на незрозумілість юридичних термінів, задають питання як працює це в реальності, чи не втягнуться вони у тривалу судову тяганину, що призведе до значного витрачання коштів та нервів?

Вони розповідають про свої розчарування: в які органи влади вони не звертаються, скрізь отримують відмову.

Така практика насправді має місце, оскільки земельний фонд України не є безрозмірним і цілком логічно, що для людей створюються штучні перепони в оформленні права власності на земельну ділянку.

Так вже склалось, що деякі громадяни вже давно оформили земельну ділянку, а хтось чекає.

Саме тому кожен сам має вирішувати, чи варто починати цей процес.

Отже, покрокова інструкція з оформлення права власності на земельну ділянку:

  1. Визначаєте, де саме ви б хотіли отримати вільну земельну ділянку та позначте її на Публічній кадастровій карті України. Для цього треба самому ознайомитись із інструкцією користування цим сайтом. В такий спосіб ви створите графічні матеріали, на яких буде зазначене місце розташування обраної земельної ділянки. Потім роздрукуйте ці дані на папері, а також збережіть у цифровому форматі.

  2. За допомогою Електронного сервісу Держгеокадастру України чи через Центр надання адміністративних послуг подаєте до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області (коли бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту) або органу місцевого самоврядування (якщо земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту) клопотання про надання дозволу на розробку землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки. До клопотання додаєте: графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (див. пункт «1»), копію паспорта та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

  3. В місячний термін отримуєте дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Випадок відмови розглянемо нижче.

  4. Замовляєте проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у суб’єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою.

  5. За допомогою Електронного сервісу Держгеокадастру України чи через Центри надання адміністративних послуг подаєте на погодження виготовлений проект землеустрою до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області та відповідному структурному підрозділу в сфері містобудування та архітектури. Після чого реєструєте погоджений проект землеустрою в Державному земельному кадастрі.

  6. Замовляєте державну експертизу землевпорядної документації для перевірки, аналізу та оцінки на предмет відповідності технічної документації вимогам законодавства.

  7. За допомогою Електронного сервісу Держгеокадастру України чи через Центри надання адміністративних послуг звертаєтесь до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області або органу місцевого самоврядування із заявою про затвердження вашого проекту із землеустрою та надання земельну ділянку у власність.

  8. Реєструєте рішення про передачу у власність земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У випадку відмови необхідно буде звертатись до суду із адміністративним позовом про оскарження цієї відмови.

Примітка:

Відповідно до п. “б” ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.

Чинним законодавством не передбачено безоплатне отримання земельних ділянок із будь-якою прив’язкою до місця реєстрації, проживання, перебування тощо.

Отже кожен громадянин може отримати земельні ділянки на території будь-якого населеного пункту України або за межами такого населеного пункту.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

інші випадки з практики