Яка специфіка оподаткування доходу від купівлі-продажу криптовалюти

Ця стаття не є рекламою бізнесу у сфері торгівлі криптовалютою.
На сьогодні багато українців почали заробляти на торгівлі криптовалютою.
Маючи під рукою гаджети, нескладно отримати доступ до криптовалютних бірж.
Криптотрейдинг — це основний спосіб заробітку за допомогою операцій з криптовалютами.
Заробіток криптотрейдингом передбачає отримання прибутку шляхом виграшу з різниці у цінах: купити дешевше, продати дорожче.
Тобто, зберігається принцип звичайної спекуляції цінами металів, валютами, акціями.
Щоб заробити, криптотрейдери можуть укладати коротко-, середньо-, і довгострокові угоди.
Мета кожної з них — заробити якомога більше. Здійснюються операції з купівлі-продажу за допомогою спеціальних інструментів та платформ, що називаються криптовалютними біржами.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Верховна Рада ухвалила закон №3637 «Про віртуальні активи».
Документ набирає чинності з дня набрання чинності Законом про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами, але не раніше дня опублікування цього Закону.

Згідно із цим законом, віртуальний актив – це нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі.

Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обороту віртуальних активів.
Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав.
Водночас у документі прописано, що віртуальні активи не є засобом платежу в України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги).

Що не заборонено — є дозволеним…


Але поки не набрав чинності закон №3637 «Про віртуальні активи», діюче законодавство визначає, що таке «віртуальний актив» і застерігає, що операції з ним, що перевищують 30 тис.грн, є предметом аналізу та контролю з боку банків (ч.3 ст. 11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»).

Як проводиться оподаткування доходів, отриманих від операцій з віртуальними активами?

Індивідуальною податковою консультацією від 25.01.2019 р. №282/К/99-99-13-01-02-14/ІПК Державна фіскальна служба України зазначила, що у зв’язку із відсутністю на сьогодні консолідованого підходу до класифікації криптовалюти та регулювання операцій з нею, криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні.

Фіскальна служба зазначає, що згідно із п. 22.1 ст. 22 Кодексу, об’єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податкового обов’язку.

Слід зазначити, що ст. 42 Конституції України передбачено, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Рада Національного банку України розробляє основні засади грошово-кредитної політики та здійснює контроль за її проведенням (ст.100 Конституції України).

Якщо ви не є фізичною особою-підприємцем, то вам буде нараховуватись 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Сума буде нарахована на весь дохід, отриманий за цивільним договором.
Якщо ви зареєстровані, як фізична особа підприємець, то буде оподатковуватись лише чистий дохід, тобто мінус офіційно підтверджені витрати (не забувайте при цьому про Єдиний страховий внесок щомісяця).
Для цього треба стати на облік органах Державної фіскальної служби та обрати вид системи оподаткування (загальну чи спрощену).

КВЕДи: 64.19 «Інші види грошового посередництва», торгівлі (обміну) криптовалютами – у позиції 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення».

Висновок: якщо не бути зареєстрованим, як ФОП, і не стати на облік платника податку, ризикуєте попасти на оподаткування всього доходу від купівлі-продажу криптовалюти, і оскільки всі операції проходять через банківську мережу, можете також потрапити під аналіз та контроль з боку банків за частиною 3 ст. 11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: