Надання дозволу на тимчасовий виїзд на строк більше одного місяця за кордон неповнолітній дитині, в супроводі одного з батьків, якщо не має заборгованості по аліментам.

Порядок виїзду за кордон дітей-громадян України визначений Законом України «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України», Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. №57, Правилами оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 р. №231.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Дитина якій виповнилось 16 років, має право самостійно без згоди чи супроводу батьків виїздити за межі України. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою.

Як бути, коли не має заборгованості по аліментам, і один із батьків, з ким проживає дитина, яка не досягла 16-річного віку, вирішили тимчасово виїхати за кордон України на строк більше одного місяця з метою оздоровлення та лікування дитини, її зустрічі та спілкуванні з родичами, розвитку, культурного та освітнього виховання, стимулювання вивчення іноземних мов та підготовки до самостійного життя тощо, а іншим із батьків, безпідставно не надається нотаріально посвідчена згода на виїзд.

Спробуємо розібратись

Законодавством України забороняються будь-які зловживання своїми батьківськими правами щодо дитини, а батьківське виховання та піклування про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток має здійснюватися виключно в її інтересах.

Згідно зі ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини, її людської гідності та не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток. Згідно з ч. 3 ст. 150 СК України, батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Отже, коли один із батьків безпідставно відмовляється надавати дозвіл для виїзду дитини за кордон, з огляду на вищезазначені норми права, суд своїм рішенням дозволяє виїзд без згоди одного з батьків. Така справа розглядається відповідно до цивільного процесуального законодавства в рамках спрощеного позовного провадження не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дозвіл на виїзд дитини за межі України без згоди батька, не позбавленого батьківських прав, надається кожного разу окремо (тобто на кожний виїзд), при цьому в дозволі зазначається країна, місце перебування та строк, на який дитина буде знаходитися за кордоном.

Позивач повинен надати суду свідоцтво про реєстрацію/розірвання шлюбу, про народження дитини, підстави виїзду дитини на навчання (туристична путівку, медичний висновок лікаря про необхідність оздоровлення дитини, договір про навчання тощо), довідку про власні доходи, підтвердження того, що до звернення в суд позивач звертався до відповідача з проханнями/вимогами надати згоду добровільно.

Доказами на підтвердження відмови батька чи матері про надання дозволу на виїзд дитини за кордон можуть бути листи одного з батьків із проханням про надання такого дозволу та поштові чеки про їх відправлення, відповіді на такі листи. Підтверджувати безпідставну відмову у наданні дозволу на виїзд дитини за кордон одним із батьків може відсутність відповідей на звернення другого з батьків щодо надання такого дозволу, не з’явлення у призначений в листі час до нотаріальних органів для оформлення нотаріально посвідченої заяви про надання згоди на виїзд спільної дитини в іноземну країну.

Також є обов’язковим висновок органу опіки та піклування про доцільність поїздки, відповідність її інтересам дитини. Під час надання висновку, орган опіки та піклування повинен запросити відповідача на бесіду, дізнатися причини відмови надавати згоду та інше.

Законодавством України не передбачено надання судового дозволу на виїзд дитини за кордон з метою її постійного проживання в іншій державі без згоди й супроводу батька та матері.

Як вказано у Постанові Верховного Суду України від 12.04.2017 р. у справі №235/139/16-ц, надання такого дозволу суперечить чинному законодавству, що визначає рівність прав та обов’язків батьків щодо виховання дитини, що може призвести до фактичного позбавлення батька дитини передбаченої законодавством можливості брати участь у її вихованні та можливості спілкування з нею.

Одночасно слід звернути увагу, на те, що і той з батьків, хто проживає окремо від дитини не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, також має право подорожувати разом зі своєю дитиною за межами України.

Для цього, він (вона) звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України, наприклад, з метою участі дитини в дитячих змаганнях або її відпочинку за кордоном.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто звертався за такою згодою, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Згідно з текстом ухвали Апеляційного суду м. Києва від 21.06.2017 р. у справі №756/15066/16-ц, залишено чинним рішення суду першої інстанції, яким було задоволено позов батька дитини про надання дозволу на виїзд дітей за кордон (до Республіки Болгарії та Арабської Республіки Єгипет) без згоди матері. Судами обох інстанцій встановлено, що батьки дітей на час вирішення спору районним судом перебували у процесі розлучення та проживали окремо.

Спільний відпочинок дочок із батьком, який проживає окремо від них, буде проявом батьківської любові й турботи, послугує забезпеченню позитивного клімату у відносинах дітей з батьком для зниження їх тривожності та емоційної напруги, а тому подорож дітей за кордон з батьком відповідає інтересам дітей і засадам справедливості, добросовісності та розумності сімейних відносин.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: