Лудоманія або ігроманія – це розлад психіки, який полягає у патологічній пристрасті до азартних ігор.

Боротися з ігровою залежністтю відтепер допомагає законодавство України.

Так, згідно закону України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор», участь особи в азартних іграх може бути обмежена шляхом внесення її до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх.

Передбачено три способи обмеження такого доступу.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Перший: самостійно шляхом особистого подання організатору азартних ігор або Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей  (КРАІЛ), адреса: 01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, буд.3, письмової заяви (заяви про самообмеження) про обмеження себе у відвідуваннях гральних закладів та в участі в азартних іграх на строк від шести місяців до трьох років з одночасним пред’явленням документа, що посвідчує особу.

Надіслати заповнену заяву про самообмеження можна на електронну адресу zvernennya@gc.gov.ua у письмовій або електронній формі, підписавши її електронним цифровим підписом. Зразок заяви тут.

Інтерактивна форма подачі заяви про самообмеження знаходиться за посиланням: https://www.gc.gov.ua/ua/Interaktyvna-forma-podachi-zaiavy-pro-samoobmezhennia.html

Отже, в момент чергового усвідомлення особою того, що потяг до гри став неконтрольованим, і це зайняття згубно впливає на її власне життя та спричиняє страждання близьких, вона може прийняти відповідальне рішення і особисто обмежити собі доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх. Відкликання такої заяви не допускається.

Другий: Комісією (КРАІЛ) за обґрунтованою заявою членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) або законних представників (заяви про обмеження) на строк до шести місяців за наступних умов:

  1. Перевищення витрат на гру над особистими доходами гравця, що ставить гравця або його сім’ю у скрутне матеріальне становище;
  2. Наявності боргових зобов’язань на суму більш як 100 прожиткових мінімумів доходів громадян;
  3. Ухилення особи від сплати аліментів впродовж більше трьох місяців;
  4. Якщо особа або члени її сім’ї є отримувачами житлової субсидії чи пільг на сплату житлово-комунальних послуг.

Така заява може бути подана до Комісії як особисто, так і на зазначену вище електронну пошту з використанням електронного цифрового підпису. До заяви додаються документи на підтвердження обставин, якими її обґрунтовано.

Однак, звернення до Комісії – це, радше, тимчасовий захід, який дає час для вирішення питання в суді, бо обмеження в такому випадку встановлюється лише на строк до шести місяців.

Третій: за рішенням суду. Заяву про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх може бути подано членами сім’ї першого ступеня споріднення або законними представниками такої особи.

Підстави для подання заяви до суду ті ж самі, що й до Комісії, але ще однією підставою є скрутне матеріальне становище особи чи членів її сім’ї, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати.

Доречі, справи про обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх суд розглядає за участю заявника та особи, стосовно якої розглядається справа.

Судові витрати, пов’язані з провадженням такої справи, відносяться на рахунок держави, тобто судовий збір заявником не сплачується.

На підставі рішення Комісії або рішення суду відомості про особу заносяться до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх. Всі організатори, що мають відповідну ліцензію, повинні вживати заходів для недопущення до гральних закладів та до участі в азартних іграх таких осіб.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: