Законодавство України дає право батькам згодом змінити встановлений розмір аліментів в сторону його збільшення або зменшення у зв’язку зі зміною матеріального становища, сімейного стану, стану здоров’я платника або одержувача аліментів, або за наявності інших випадків, передбачених Сімейним Кодексом України.

Платник або одержувач аліментів має право подати до суду позовну заяву про збільшення або зменшення їх розміру. Позови про зміну розміру аліментів можуть пред’являтися до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи перебування відповідача або позивача.

Позивачі у цих справах звільняються від сплати судового збору.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Позивач повинен довести у суді обставини, що обґрунтовують позовні вимоги про зміну розміру аліментів. Надати відповідні докази, наприклад:

  • докази зміни матеріального стану, довідки про доходи батьків, кредитні договори, будь-які інші документи, які можуть бути підтвердженням зміни матеріального становища, його погіршення або покращення;

  • докази погіршення або поліпшення здоров’я, медичні довідки, висновки лікарів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо необхідності лікування;

  • докази, що підтверджують зміну сімейного стану, наприклад, народження дітей у платника аліментів, додаткові витрати на утримання своїх непрацездатних батьків.

Для зменшення розміру призначених аліментів слід наводити обставини народження дітей у новій сім’ї, хворобу платника аліментів, наявність інших утриманців, втрату роботи тощо.
Необхідно звернути увагу на те, що зміна сімейного стану позивача, а саме народження дитини, не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів. У цих випадках позивач все одно повинен підтвердити, що у зв’язку з народженням дитини від іншого шлюбу в нього погіршився матеріальний стан. Батьки не мають компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання однієї дитини порівняно з іншою. Раніше суди факт народження дитини від іншого шлюбу приймали, як достаній доказ і майже автоматично зменшували розмір аліментів, наразі ситуація змінилася.

Для збільшення розміру аліментів у заяві зазначаються докази поліпшення матеріального стану платника аліментів. Також підставою для збільшення розміру аліментів є хвороба спільної дитини, також потрібно посилатись на інші обставини, через які збільшились витрати на утримання дитини. Цей перелік не є вичерпним.

Часто отримувачі аліментів звертались до суду з позовами про збільшення аліментів через те, що у 2017 році до частини 2 статті 192 СК Украхни було внесено зміни, а саме збільшено мінімальний розмір аліментів із 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно численних роз’яснень та правових висновків вирішено, що державний виконавець, розраховуючи заборгованість з аліментів, самостійно має виходити з мінімально граничного розміру аліментів на рівні 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тому звертатися до суду із заявою про збільшення розміру аліментів у зв’язку із змінами до частини 2 статті 192 СКУ не потрібно.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: