Почастішали звернення з приводу шахрайства при оформленні онлайн-кредитів, викрадення персональних даних і крадіжок коштів з банківських карток. Ця стаття про те, якими мають бути дії, щоб уникнути повернення коштів за такими кредитами.
За допомогою зміни паролю до вашого номеру телефона, шахраї можуть розпочати процедуру оформлення на Ваше ім’я мікрокредитів і в подальшому вивести ці коштів з ваших рахунків на інші.
Не будемо описувати «тонкощі», до яких вдаються шахраї, їх надто багато. Розглянемо способи дій, які необхідно вчинити, аби не повертати потім кошти за кредитами, яких Ви не отримували.
У випадку надходження на Ваш номер телефону СМС-повідомлення про успішне оформлення кредиту (або навіть неуспішне) важливо швидко відреагувати, не відкладаючи питання ні на годину.
Якщо в СМС-повідомленні є номер телефону для зв’язку з фінансовою установою, що надала кредит, одразу зв’яжіться з нею і з’ясуйте, чи дійсно на Ваше ім’я було оформлено кредит. Якщо номеру для зворотного зв’язку в СМС не зазначено, знайдіть в мережі інтернет контакти фінансової установи за назвою і знову-таки зв’яжіться з її працівником.
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
Підтвердження факту отримання кредиту на ваше ім’я Ви можете також знайти на сайті Бюро кредитних історій за посиланням: https://www.ubki.ua. Тут Ви зможете перевірити свою кредитну історію, в тому числі дату та час оформлення кредиту, суми позик.
Необхідно роздрукувати усі отримані повідомлення та виписку з Вашої кредитної історії і негайно звернутися до найближчого відділку поліції з заявою про вчинення злочину.
Необхідно пам’ятати: якщо на Вас оформлено декілька кредитів, то заява в поліцію повинна бути написана по кожному кредиту з фінансової установи окремо. Пишіть такі заяви у двох примірниках. До першого примірника додайте роздруковані скріншоти повідомлень та інші докази, зареєструйте його у чергового поліції та обов’язково отримайте талон-повідомлення про реєстрацію (прийняття) заяви.
Згідно частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Усі ці дії необхідно зробити негайно, одразу після того, як Ви дізнались про незаконне оформлення позики, тобто протягом однієї, максимум двох діб. Потім важко буде пояснити Вашу пасивну поведінку. Треба розуміти, що фінансові установи в таких випадках також є жертвами шахраїв, вони будуть з’ясовувати усі обставини, при яких відбулось незаконне оформлення позики.
Бажано, щоб Вас допитали у якості потерпілого у кримінальному провадженні. В такому випадку попросіть у слідчого надати Вам копію примірника протоколу про ваш допит.
Коли у Вас на руках є примірник заяви про вчинення злочину, талон-повідомлення про реєстрацію (прийняття) заяви, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, необхідно звернутись з письмовою заявою до фінансової установи, щоб отримати письмовий примірник договору позики. До цієї заяви необхідно додати усі перелічені вище документи.
Отримавши примірник договору позики, уважно перегляньте сам договір. Зверніть увагу на номери телефонів, адреси електронної пошти та інші Ваші персональні дані, які зазначені від вашого імені з боку позичальника.
Наступний крок – це оформлення претензії до фінансової установи про повне списання боргу. Така претензія обґрунтовується тим, що Ви договір позики не укладали і стали жертвою шахрайських дій з Вашими персональними даними.
Якщо процедуру дотримано і правильно оформлено заяви, фінансові установи зазвичай йдуть назустріч потерпілим і списують борги повністю.
Якщо Вам відмовили, Ви маєте право звернутись до суду за захистом права шляхом визнання недійсним договору позики та виключення інформації про цей борг з Вашої кредитної історії.