Виконання рішення про примусове виселення з житла. Алгоритм та послідовність дій.
На практиці частими є випадки, коли певні особи відмовляються добровільно звільнити житлове приміщення і тоді постає питання виселення їх в судовому порядку.
Пропустимо порядок звернення до суду та сам судовий процес по справі й зупинимось на примусовому виконанні рішення суду, яке вже набрало чинності.
Отже, у Вас на руках виконавчий лист про виселення певної особи (надалі в тексті — «боржника») із належного вам житлового приміщення. Що далі?
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
В даному випадку потрібно керуватись статтею 66 ЗУ «Про виконавче провадження» (надалі — Закон №1404-VIII) та пунктом 12 розділу 9 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 року № 512/5.
Примусове виселення – це звільнення приміщення, зазначеного у виконавчому документі, від боржника, його майна, домашніх тварин та заборона боржнику користуватися цим приміщенням.
Алгоритм дій:
- ви звертаєтесь до державної виконавчої служби з заявою про примусове виконання судового рішення;
- державний виконавець повинен повідомити боржника про відкриття виконавчого провадження та надати йому десятиденний строк на добровільне виконання судового рішення (частина шоста статті 26 Закону №1404-VIII);
- якщо рішення боржником не виконано, вам необхідно звернутись до державного виконавця з клопотанням про призначення дати та часу примусового виселення.
Одночасно необхідно проконтролювати, щоб державний виконавець письмово поінформував про це боржника.
Боржник вважається повідомленим про його примусове виселення, якщо повідомлення надіслано йому за адресою, за якою має здійснюватися виселення, чи іншою адресою, достовірно встановленою державним виконавцем.
- звернутись до державного виконавця із клопотанням про надання дозволу на проведення відеофіксації примусового виселення;
- примусове виселення здійснюється державним виконавцем у присутності понятих за участю працівників поліції;
- відсутність боржника, якого належним чином було повідомлено про день і час примусового виселення, не є перешкодою для його виселення (!).
Якщо виконання рішення здійснюється за відсутності боржника, державний виконавець зобов’язаний провести опис майна.
Описане майно передається для відповідального зберігання стягувачу або іншій особі, визначеній державним виконавцем.
Особиста порада: не залишайте у себе на зберіганні речей боржника.
Якщо боржник буде чинити перешкоди при виконанні рішення про його виселення, вам необхідно звернутись до державного виконавця із клопотанням про накладення штрафу на боржника.
Закінчується процедура виселення боржника шляхом складання державним виконавцем акту.
При підписанні акту необхідно звернути увагу, щоб було правильно описано всі виконавчі дії та чітко визначено перелік вилученого майна боржника.
Акт підписується особами, які брали участь у виконанні рішення про примусове виселення.
Особисто раджу проводити відеофіксацію примусового виселення.
Проведення відеофіксації бажано попередньо узгодити із державним виконавцем та примірник запису долучити до виконавчого провадження у якості доказу, інший примірник цього відеозапису залиште у себе.
Після складення акту про виконання рішення про виселення боржника державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
У разі, якщо особа знову самостійно вселилася у приміщення, з якого вона була примусово виселена, повторне її виселення може бути здійснено державним виконавцем на підставі ухвали суду, який прийняв рішення про виселення. При цьому, звернутися до суду має саме стягувач із відповідною заявою про поновлення виконавчого провадження та про повторне примусове виселення особи із житла.
Доказами повторного безпідставного вселення особи до житла можуть бути листи та акти, складені органами поліції. Виконавче провадження у такому разі підлягає відновленню за постановою державного виконавця.