Розмір аліментів

Діти, народжені в різних шлюбах від різних матерів, мають абсолютно рівні права на матеріальну допомогу.

Законом гарантовано право дітей на розвиток та належний рівень життя, який мають забезпечити батьки.

Якщо стягнення аліментів на утримання дітей вже питання розповсюджене й механізм їх нарахування та стягнення більш-менш зрозумілий для пересічного громадянина, то питання зменшення розміру аліментів для багатьох залишається незрозумілим…

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
Верховним Судом надано правовий висновок у справі №691/926/20 про те, що діти, народжені в різних шлюбах від різних матерів, мають абсолютно рівні права на матеріальну допомогу.

Обставини справи:

Рішенням Городищенського районного суду Черкаської області від 12.03.2013 з позивача було стягнуто аліменти на користь відповідача на утримання доньки у розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку, але не менше 30 % розміру прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, щомісячно, до досягнення нею повноліття.

У серпні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про зменшення розміру присуджених аліментів на утримання дитини, оскільки у позивача після зазначеного рішення суду народилося двоє дітей.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій. Рішенням місцевого суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення судів мотивоване тим, що позивач не надав суду належних доказів на підтвердження зміни свого майнового стану, а також те, що загальний сукупний розмір аліментів перевищує межу, встановлену ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження».

Зміна сімейного стану позивача, а саме народження двох дітей, без підтвердження зміни матеріального становища, не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів.

Не погоджуючись з рішенням судів попередніх інстанцій позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою.

Позиція Верховного Суду та нормативно-правове обгрунтування.
У зв’язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів один із батьків дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів.

Значне погіршення матеріального становища платника аліментів може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 05.02.2014 у справі № 6- 143цс13.

Аналіз ст. 192 СК України дає підстави для висновку, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану, як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.

Вирішуючи справу, суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки тому, що у позивача відбулася зміна сімейного стану (народження двох дітей) та зміна матеріального стану, оскільки рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 15.02.2021 з позивача додатково стягнуто аліменти в розмірі 1/6 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з 30.07.2020 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, в свою чергу, збільшення доходів у позивач не встановлено.

Діти, народжені в різних шлюбах від різних матерів, мають абсолютно рівні права на матеріальну допомогу. За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи наведене, Верховний Суд рішення місцевого та апеляційного судів скасував, позовні вимоги про зміну розміру присуджених аліментів на утримання дитини задовольнив: зменшив розмір аліментів на утримання доньки з 1/4 до 1/6 частки всіх видів заробітку.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: