Водії знають, що згідно з п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачено відповідальність у вигляді штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Але чи можливе призначення стягнення за керуванням у стані сп’яніння у вигляді штрафу без позбавлення права керування?
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
З цього приводу Верховний суд висловив правову позицію у постанові від 01.03.2023 по справі № 949/39/23.
В КУпАП відсутня стаття, яка б передбачала можливість призначення більш м`якого стягнення, ніж передбачено законом. Проте, діючий Кримінальний кодекс України має відповідну статтю про призначення більш м`якого покарання, ніж передбачено законом. При розгляді даних матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності слід застосувати аналогію права.
Юридична відповідальність встановлюється за скоєння конкретного правопорушення конкретною особою, тобто вона має індивідуальний характер і характеризується, зокрема, наявністю системи покарань та стягнень, можливістю призначення більш м`якого покарання та звільнення від нього тощо. Цей принцип забезпечується можливістю застосування виду юридичної відповідальності в залежності від ступеня суспільної небезпечності скоєного правопорушення. При цьому, принцип індивідуалізації відповідальності знаходить також свій вираз в тому, що при призначенні покарання (стягнення) мають враховуватися всі особливості та обставини справи, характер правопорушення, ступінь здійснення винною особою протиправного наміру, ступінь вини, властиві їй індивідуальні риси, спосіб життя, мотиви скоєння правопорушення і інше.
По справі № 949/39/23 Верховним Судом було враховано, що водій перебував у стані сп’яніння, коли його було зупинено працівниками поліції. Це також не заперечував в судовому засіданні сам водій. Діями водія не було заподіяно матеріальних збитків.
В цій справі водій усвідомив свою провину, щиро розкаявся та погодився сплатити штраф. На думку Суду, в умовах війни буде недоцільно позбавляти порушника права керування, оскільки він, як водій, виконує важливі функції та завдання військового характеру.
Таким чином, за висновком Верховного Суду, призначення стягнення без позбавлення права керування можливе, але у виняткових випадках з урахуванням особливих обставин.