Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини – аліменти, присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

До якого суду треба звертатись – підсудність.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування.

Однак треба пам’ятати, що позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки або пені за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Існує два способи стягнути аліменти – в порядку наказного провадження та в порядку позовного провадження.

Наказне провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу – у 5-денний строк без виклику учасників в судове засідання.


Для цього потрібно подати заяву про видачу судового наказу,
В порядку наказного провадження розглядаються, якщо бажаєте визначити розмір аліментів:

  1.  на одну дитину – 1/4, розмір аліментів на 2 дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів – ПМ на дитину відповідного віку на кожну дитину;
  2.  або у твердій грошовій сумі – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.


Позовне провадження якщо позивач бажає :

  •  заявити вимогу про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому розмірі ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Наприклад: 1000 грн щомісячно і більше;
  •  або вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства/ материнства та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

У справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: