Увага зміни!
Щодо умов призначення пенсій на пільгових умовах
список №1, №2, вислуга років та ін.
В Україні регулювання питання призначення пенсій на пільгових умовах, зокрема пенсій по списках №1 та №2, за вислугу років, пенсій шахтарів тощо, здійснюється за законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII.
Законом №213-VIII від 2 березня 2015р. до ст.ст. 13, 14, 54, 55 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ було внесено зміни, якими було збільшено вимоги щодо віку та страхового стажу жінок, які працювали на роботах по списку №1 та №2 (зокрема збільшено на 5 років вік та вимоги до страхового стажу), для призначення їм пільгової пенсії а віком, умовою для призначення пенсій за вислугу років було встановлено конкретний вік, чого раніше не передбачалося.
А також було збільшено вимоги до страхового стажу чоловіків для призначення їм пенсій на пільгових умовах.
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
Рішеннями Конституційного Суду України від 4 червня 2019 року по справі №2-р/2019 та від 23 січня 2020 року по справі №1-р/2020 було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту „а“ статті 54, статті 55, статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б“ – „г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ в редакції зі змінами, внесеними законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213–VIII.
Після набрання законної сили зазначеними рішеннями Конституційного Суду України при визначенні права на пенсії на пільгових умовах слід керуватися нормами ст.ст.13, 14, 54, 55 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ в редакції до внесення змін законом України від 2 березня 2015 року № 213–VIII, тобто в старій редакції Закону.
Зокрема:
по списку №1:
- чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону (60 років для чоловіків та 55 років для жінок), на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам;
по списку №2:
- чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону (60 років для чоловіків та 55 років для жінок) , на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам;
Працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, спортсмени, артисти та ін… незалежно від віку при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років тощо;
Шахтарі при наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок – за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону (60 років для чоловіків та 55 років для жінок), знижується на 1 рік, навіть у випадку, коли не відпрацьовано половини пільгового стажу.
Однак органи Пенсійного фонду відмовляються керуватися під час призначення пенсії вищезазначеними рішення Конституційного Суду України і спираються на норми ст. 114 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, яку було внесено до зазначеного закону шляхом доповнення його розділом XIV 1 з набранням чинності законом України №2148-VIII від 3 жовтня 2017 року.
Тобто це відбулося після відкриття Конституційного провадження у справах №2-р/2019 та №1-р/2020.
Норми зазначеної статті в свою чергу суперечать Конституції України.
Численна судова практика по справах, в яких оскаржується відмова органів Пенсійного Фонду України в призначенні пенсій на пільгових умовах, а також зразкові рішення Верховного Суду України по аналогічних справах, дають людям, які працювали з особливими умовами праці, підстави звертатися до суду за захистом свого права на більш ранній вихід на пенсію за нормами законодавства, яке діяло в той час, коли вони набували пільговий стаж.
Як свідчить судова практика, при дотриманні умов віку та пільгового стажу згідно норм законодавства, яке діяло до внесення змін законом України від 2 березня 2015 року № 213–VIII, суди залишаються на боці людини, визнають відмову органів Пенсійного фонду протиправною і зобов’язують призначити пенсію на пільгових умовах.