Останнім часом люди масово звертаються з метою отримання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. В реалії багато громадян стикається з відсутністю інформації про вільні земельні ділянки.

Частішають спроби отримати безоплатно у власність земельну ділянку за рахунок земель, які є пасовищем і перебувають у комунальній власності територіальної громади. Коли це вдається, розорюються сінокоси та пасовища, втрачаються мисливські угіддя.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Перш за все треба знати, що пасовища – це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовують для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20% ділянки. Наявність природних кормових угідь стимулює заняття місцевих жителів тваринництвом та забезпечує його кормами.

До ділянок ріллі не належать сіножаті й пасовища, що розорані з метою їхнього докорінного поліпшення й використовуються постійно під трав’яними кормовими культурами для сінокосіння й випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовують під посіви.

Переводити такі ділянки в інші види сільськогосподарських угідь, до прикладу в ріллю чи багаторічні насадження, заборонено та є порушення вимоги раціонального землекористування та одного із основних принципів державної політики у сфері охорони земель, визначеного у ст. 3 Закону України «Про охорону земель».

Земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби можуть надаватись лише в тимчасове користування – оренду, тим особам, які утримують худобу: корів, кіз, овець тощо, що орган місцевого самоврядування повинен брати до уваги під час прийняття відповідного рішення.

Однак, не все так однозначно: відповідно до статтей 12 та 20 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, в тому числі, вирішення питань організації землеустрою та зміна цільового призначення земельної ділянки. Територіальна громада має право самостійно вирішувати чи затверджувати проекти землеустрою про зміну цільового призначення пасовища.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: