Останнім часом люди масово звертаються з метою отримання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. В реалії багато громадян стикається з відсутністю інформації про вільні земельні ділянки.
Частішають спроби отримати безоплатно у власність земельну ділянку за рахунок земель, які є пасовищем і перебувають у комунальній власності територіальної громади. Коли це вдається, розорюються сінокоси та пасовища, втрачаються мисливські угіддя.
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:
Перш за все треба знати, що пасовища – це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовують для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20% ділянки. Наявність природних кормових угідь стимулює заняття місцевих жителів тваринництвом та забезпечує його кормами.
До ділянок ріллі не належать сіножаті й пасовища, що розорані з метою їхнього докорінного поліпшення й використовуються постійно під трав’яними кормовими культурами для сінокосіння й випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовують під посіви.
Переводити такі ділянки в інші види сільськогосподарських угідь, до прикладу в ріллю чи багаторічні насадження, заборонено та є порушення вимоги раціонального землекористування та одного із основних принципів державної політики у сфері охорони земель, визначеного у ст. 3 Закону України «Про охорону земель».
Земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби можуть надаватись лише в тимчасове користування – оренду, тим особам, які утримують худобу: корів, кіз, овець тощо, що орган місцевого самоврядування повинен брати до уваги під час прийняття відповідного рішення.
Однак, не все так однозначно: відповідно до статтей 12 та 20 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, в тому числі, вирішення питань організації землеустрою та зміна цільового призначення земельної ділянки. Територіальна громада має право самостійно вирішувати чи затверджувати проекти землеустрою про зміну цільового призначення пасовища.