Законом гарантовано право дітей на розвиток та належний рівень життя, який мають забезпечити батьки.

Існує два способи стягнути аліменти:

  • в порядку наказного провадження,
  • в порядку позовного провадження.
Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна он-лайн допомога адвоката, телефонуйте:

Наказне провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний строк без виклику учасників в судове засідання.

Для цього потрібно подати Заяву про видачу судового наказу:

В порядку наказного провадження розглядаються, якщо бажаєте визначити розмір аліментів:

  1.  На одну дитину розмір аліментів – 1/4,
    на 2 дітей розмір аліментів  – 1/3,
    на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку – доходу платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів – ПМ на дитину відповідного віку на кожну дитину;
  2. Або у твердій грошовій сумі – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Або Позовне провадження, якщо позивач бажає :

  1. Заявити вимогу про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому розмірі ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Наприклад: 1000 грн щомісячно і більше;
  2. Або вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства/ материнства та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Із заявою потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання Стягувача або Платника аліментів. До заяви додати копії згідно переліку, які завірити власним підписом. Наприклад: згідно з оригіналом – дата та підпис.

У справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

Батьки дитини можуть між собою домовитись щодо розміру та періодичності сплати аліментів. Дана домовленість може бути усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини.

Погодивши всі умови та уклавши письмовий нотаріально посвідчений договір, батьки в такий спосіб уникають багатьох проблем: для отримувача аліментів це гарантія отримання аліментів у належному розмірі, а для платника аліментів це чітке визначення місця проживання дитини, досягнення домовленостей щодо зустрічей з дитиною, чітке визначення можливості спільного відпочинку, проведення вихідних та святкових днів, канікул, відвідування інших родичів.

Тому, якщо є згода між батьками про укладення договору щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину, необхідно розробити проект договору, в якому узгодити всі важливі для вас моменти та надати цей договір нотаріусу для посвідчення.

Якщо вам складно прийняти рішення і потрібна консультація юриста: